HCPL-316J-500E A316JSOP8 AVAGO
HCPL-316J-500E A316JSOP8 AVAGO
Category: Available (Qty:9999999)
For more information, visit our official website at utsource.us
Description
BUY HCPL-316J-500E A316JSOP8 AVAGO https://www.utsource.net/itm/p/11564752.html
Parameter Symbol Min Typ Max Unit
Isolation Voltage VIORM - 5000 - Vrms (1 min)
Output Supply Voltage VCC 4.5 - 20 V
Output Current IOUT 5 - 15 mA
Input Forward Voltage VF 1.1 1.3 1.5 V (IF = 20 mA)
Input Current IF 5 10 20 mA (VCE = 5 V)
Propagation Delay Time tPLH, tPHL - 500 - ns (VCC = 5 V, IF = 10 mA, RL = 500 Ω)
Storage Temperature Range TSTG -40 - 125 °C
Operating Temperature Range TOPR -40 - 105 °C
Common-Mode Transient Immunity CMTI - 25 - kV/μs
Instructions:
  1. Power Supply:
    • Ensure the output supply voltage (VCC) is within the range of 4.5 V to 20 V.
    • The output current (IOUT) should not exceed 15 mA.
  2. Input Signal:
    • Apply a forward current (IF) between 5 mA and 20 mA to the input.
    • The input forward voltage (VF) should be between 1.1 V and 1.5 V when IF is 20 mA.
  3. Propagation Delay:
    • The typical propagation delay time (tPLH, tPHL) is 500 ns under standard conditions (VCC = 5 V, IF = 10 mA, RL = 500 Ω).
  4. Temperature Considerations:
    • Store the device in a temperature range from -40°C to 125°C.
    • Operate the device within a temperature range from -40°C to 105°C.
  5. Isolation:
    • The device provides an isolation voltage (VIORM) of 5000 Vrms for 1 minute.
  6. Common-Mode Transient Immunity:
    • The common-mode transient immunity (CMTI) is 25 kV/μs.