HCPL-7840-500E A7840 HCPL7840 DIP8
Category: Available (Qty:9999999)
For more information, visit our official website at utsource.us
Description
BUY HCPL-7840-500E A7840 HCPL7840 DIP8 https://www.utsource.net/itm/p/11755734.html
Parameter Symbol Min Typ Max Unit
Input Current (Forward) IF 10 20 30 mA
Input Voltage (Forward) VF 1.1 1.3 1.5 V
Output Current (Continuous) IO - 50 - mA
Output Voltage (Open Collector) VCE(sat) - 0.3 - V
Isolation Voltage VIORM - 5000 - Vrms
Propagation Delay Time tPLH, tPHL - 100 - ns
Storage Temperature Tstg -40 - 125 °C
Operating Temperature Topr -40 - 85 °C
Instructions for HCPL-7840-500E A7840 HCPL7840 DIP8:
  1. Power Supply:
    • Ensure the input and output power supplies are within the specified voltage ranges.
    • Use a stable power supply to avoid fluctuations that could affect performance.
  2. Input Signal:
    • Apply the input signal with a forward current (IF) between 10 mA and 30 mA.
    • The forward voltage (VF) should be between 1.1 V and 1.5 V.
  3. Output Configuration:
    • Connect the output to a load that can handle up to 50 mA of continuous current.
    • Ensure the output voltage (VCE(sat)) is no more than 0.3 V when the output is active.
  4. Isolation:
  5. Timing:
  6. Temperature Considerations:
    • Store the device in an environment with temperatures ranging from -40°C to 125°C.