AFM-101/1000/2000 Atomic Force Microscopes
Kategorya: SEMILAB Magagamit
Para sa karagdagang impormasyon, bisitahin ang aming opisyal na website sa atomic-solutions.net
Deskripsyon
High-resolution atomic force microscopes with extremely low noise, reliable SPM performance, and highly reproducible roughness characterization for research, quality control, and semiconductor wafer analysis up to 200 mm.
Product Overview
Series Highlights
  • Core TechnologyAFM tip scanner for fast and reliable SPM results
  • Noise PerformanceExtremely low noise for stable and reproducible measurements
  • Measurement ScopeFrom small samples to semiconductor wafers up to 200 mm
  • Visual PositioningIntegrated optical axis with high-resolution CCD camera options
  • Scanner TypesTube scanner, planar scanner, and compatible AFM tip scanner configurations
  • ControllerHigh-performance AFM controller
  • SoftwareSPM2
Main Features
AFM Tip Scanner
Plug-and-Play Cantilever Exchange
Visual Control During Positioning
Outstanding Stability and Scan Rates
Modular Platform
Low-Noise Electrical SPM Capability
Supported SPM Measurement Modes
Mechanical & Magnetic Modes
  • AC (tapping mode) including amplitude imaging and phase imaging
  • DC (contact mode) including LFM (lateral force measurement)
  • MFM (magnetic force microscopy)
Electrical & Advanced Modes
  • KPFM (Kelvin Probe Microscopy)
  • EFM (Electric Force Microscopy)
  • SCM (Scanning Capacitance Microscopy)
  • STM (Scanning Tunneling Microscopy)
AFM-101 Compact Atomic Force Microscope
AFM-101 Key Specifications
  • Sample Size50 mm
  • Sample Thickness5 mm
  • XY Movement of Sample16 × 16 mm
  • XY MovementManual
  • AutomationNo
  • CCD CameraYes, high-resolution digital CCD camera
  • ScannerTube scanner
AFM-1000 Atomic Force Microscope
AFM-1000 Key Specifications
  • Sample Size70 mm
  • Sample Thickness60 mm
  • XY Movement of Sample100 × 100 mm
  • XY MovementMotorized
  • AutomationYes
  • CCD CameraYes
  • ScannerTube or planar scanner
AFM-2000 Automated Atomic Force Microscope
This model is optimized for large samples. Its long-range XY sample stage allows the investigation of a 200 mm × 250 mm area in all positions. Fully programmable sample positioning enables autonomous SPM measurements on multiple sample positions with automatic image analysis and automatic report generation.
AFM-2000 Key Specifications
  • Sample Size200 mm
  • Sample Thickness60 mm
  • XY Movement of Sample200 × 250 mm
  • XY MovementMotorized, with or without reference coordinate system, automated XY table control
  • AutomationYes
  • CCD CameraWith bright field and dark field or DIC imaging
  • ScannerPlanar scanner
Application Focus
Nanoscale Surface Characterization
Semiconductor & Wafer Analysis
Supports quality control and reproducible roughness characterization for semiconductor wafers and advanced material surfaces, with large-area capability up to 200 mm.
Electrical SPM Investigations
Routine Laboratory Measurements
Flexible Automated Measurements
Industrial Automated Inspection
System Specifications Comparison
Sample size 50 mm 70 mm 200 mm
Sample thickness 5 mm 60 mm 60 mm
XY movement of sample 16 × 16 mm 100 × 100 mm 200 × 250 mm