PDCJ-R-P1-100A-32CH-D180 - 100A Pouch Cell Rack
Category: POUCH CELL RACKS Available
For more information, visit our official website at lnbtec.com
Description
For Pouch cells battery testing. Integrated with charging and discharging equipment for efficient bulk battery testing. Supports up to 32 batteries with a maximum test current of 100A, both customizable.
Technical Specifications
Equipment name 100A Pouch Cell Rack
Model PDCJ-R-P1-100A-32CH-D180
Current 100A
Battery Size Length: 11.4" (290mm)
Width: 6.7" (170mm)
Height: 0.6" (15mm)
Includes Clamps No
Number of Channels 32CH
External Size (W×D×H) 62.3"×20.0"×66.0"
(1589mm×507mm×1677mm)