TSUNAMI JLM-C400A 0.5HP 400W INTELLIGENT AUTOMATIC SELF-PRIMING JET PUMP
Category: TSUNAMI PUMP Available
For more information, visit our official website at chenghuathardware.com.my
Description
Specifications
SKU: JLM-C400A
Weight(grams): 10000
Dimension: 20 cm (Length) x 20 cm (Width) x 20 cm (Height)
- Suitable for pumping clean water and chemically non-aggressive fluid.
- Extremely reliable, economical and simple to use.
- Suitable for irrigating 100°C hot water.
Features & Benefits
- Low Maintenance
- Energy Saving
- Over Heating Protection
- Anti Rust Pump Shell
- Less Noise Operation
- Strong & Durable
Model: JLM-C400A WITH COVER
Power: 0.4kW / 0.5Hp
Voltage / Frequency: 230V / 50Hz
Speed (r/min): 2860
Max Flow: 2.5m3/hr
Current: 2.7A